Home » Zašto je Srbija ušla u diplomatski rat s Hrvatskom? “Vučić je jako zabrinut”

Zašto je Srbija ušla u diplomatski rat s Hrvatskom? “Vučić je jako zabrinut”

by admin

ESKALIRALI su odnosi između Hrvatske i Srbije. Nakon što je Srbija protjerala hrvatskog diplomata, Hrvatska je uzvratila istom mjerom.

Srpski tabloid: Diplomat je pokušao napraviti agenturnu mrežu

Ministarstvo vanjskih poslova Republike Srbije donijelo je odluku da u skladu s člankom 9 Bečke konvencije, koja regulira diplomatsko-konzularne odnose, proglasi Hrvoja Šnajdera, prvog tajnika u Ambasadi Republike Hrvatske u Beogradu, personom non grata. Srpski portal Novosti.rs piše da se radi o “dokumentiranoj špijunaži i vrbovanju za rad za hrvatsku službu”.

Tabloid Alo piše da je srpska agencija BIA (Bezbednosno-informativna agencija) “razotkrila hrvatskog diplomata koji je u Beogradu pokušao napraviti agenturnu mrežu”, a navode i da je “kontaktirao s ljudima iz politike, biznisa i medija”.

“Srpska služba je već duže vrijeme pratila njegove aktivnosti i kada je došla do svih relevantnih dokaza, poduzete su sve mjere da se njegovo neprijateljsko djelovanje zaustavi”, piše Alo, režimski medij blizak Vučiću.

“Tijekom profesionalnog angažiranja u Republici Srbiji Šnajder je grubo izašao iz okvira diplomatskih normi i prekršio navedenu Konvenciju. Tim povodom uručena je diplomatska nota ambasadoru Republike Hrvatske Hidajetu Biščeviću.

Ministarstvo vanjskih poslova Republike Srbije žali zbog postupanja navedenog diplomata u proteklom periodu, koje ne doprinosi unapređenju bilateralnih odnosa Republike Srbije i Republike Hrvatske, dobrosusjedskoj suradnji i sveukupnom podizanju nivoa mira i stabilnosti u regiji”, stoji između ostalog u priopćenju.

Hrvatska uzvratila

Nije trebalo dugo proći do hrvatske reakcije. Hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova sinoć je odbacilo osnovu za protjerivanje akreditiranog hrvatskog diplomata.

“Navedena odluka Republike Srbije predstavlja korak prema pogoršanju međusobnih odnosa, kao i daljnjoj destabilizaciji osjetljivih regionalnih političko-sigurnosnih prilika u vrijeme kada je stabilnost na jugoistoku Europe od iznimne važnosti za cijelu Europu”, piše u priopćenju MVEP-a.

Do konkretnog odgovora došlo je danas. Ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman rekao je da je Hrvatska poduzela recipročnu mjeru.

Odlučili smo da se savjetnik veleposlanstva Srbije u Hrvatskoj proglasi personom non grata Hrvatske. Nota je uručena veleposlanici i u njoj se navodi da savjetnik mora napustiti teritorij RH”, rekao je. Kazao je i kako odbacuju osnove po kojima je protjeran hrvatski diplomat iz Srbije.

“Hrvatskom veleposlaniku nije dan razlog, rečeno je da nije nužno reći razlog. Mi ne znamo razloge odluke, tim više je to zabrinjavajuće”, kazao je.

Na pitanje o napisima srpskih tabloida da je hrvatski diplomat protjeran pod optužbama za špijunažu, rekao je: “Nisu ga protjerali mediji, nego ministarstvo vanjskih poslova Srbije. Oni nisu izrazili razloge, oni su naši partneri za komunikaciju, to je za nas relevantno. A ostale špekulacije, kako kome odgovara.”

“Ovo nismo očekivali, od Srbije smo očekivali pruženu ruku. Srbija je tako postupila, mi smo samo odgovorili recipročno”, rekao je.

Brojni prosvjedi i napad na Kosovu su uzdrmali Vučića

Vučićev autoritet nagrizen je brojnim prosvjedima “Srbija protiv nasilja”, koji su inicirani nakon masovnih ubojstava u osnovnoj školi i dva sela nadomak Beograda u kojima je ubijeno ukupno 19 osoba. Osim u Beogradu, prosvjed se održavao u još deset gradova, poput Subotice, Novog Sada, Zrenjanina, Šapca…

Masovni građanski bunt izveo je na ulice desetke tisuća ljudi koji su se usprotivili nasilju u javnom prostoru, politici i medijima. Na prosvjedima su se čule jasne poruke “Vučiću odlazi”.

Tu je i napad pobunjenih Srba na sjeveru Kosova, u Banjskoj, a koji je Europski parlament proglasio terorističkim činom. Ubijen je jedan kosovski policajac i tri srpska militanta. Organizator napada je Milan Radoičić, kojeg je Vučić nazivao jednim od najvažnijih Srba. Niz dokaza oko ovog napada sežu sve do službenog Beograda, što Srbiju stavlja u nepovoljan položaj kroz prizmu odnosa sa Zapadom.

Related Articles

Leave a Comment

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete sa ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Saznaj više

Privacy & Cookies Policy
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00
Share via
Copy link